1. junij 2008

PO ZELENI UČNI POTI SMOKVICA


UČENCI in UČITELJI

OSNOVNE ŠOLE ŠKOFIJE

po ZELENI UČNI POTI SMOKVICA

v ponedeljek, dne 12.05.2008




Učenke in učence sta spremljali učiteljici Mirjana Pisk in Lidja Vidmar. V Smokvico so se pripeljali z avtobusom. Po programu šole so imeli naravoslovni dan in sicer po programu iz učnih listov za 8. opazovalnic po Zeleni učni poti Smokvica.


1.

Ob 8.45 uri smo jih na Smokavskem placu sprejeli:

  1. Ivan Franca predstavnik vasi in predsednik Društva za vsestranski razvoj vasi Smokvica »Figaruola«. V svojem pozdravnem nagovoru je predstavil preteklost in sedanjost vasi Smokvica ter opisal Zeleno učno pot Smokvica.

b) Mag. Mladen Prebevšek, univ. dipl. ing. gozdarstva, ki je predstavil pomembnost gozda za naravo, drevesne vrste in podrast ter nekatere živali, ki so značilne za področje v okolici Smokvice in drugih bližnjih vasi.

c) Ciril Koprivc in Milan Stepan člana GMD Slovenske Istre.

Ciril Koprivc je vse prisotne pozdravil v imenu GMD Slovenske Istre in se zahvalil Ivanu Franca za sprejem ter poudaril, da naše društvo zelo tvorno in uspešno sodeluje z njihovim društvom Figaruola, njihovim vaščanom čebelarjem Starc Remigijem pa tudi z vaščani, ki nas vedno prijazno sprejmejo.

2.

Ob 9.00 uri smo vsi skupaj ločeno po razredih odšli na pohod po Zeleni učni poti.

Pred pričetkom pohoda skozi gozd je g. mag. Mladen Prebevšek predstavil posamezne vrste dreves ter podrast (šparge, ruj, brin, itd.) in jih opisal glede na njihove značilnosti.

Prvi postanek je bil na opazovalnici 3. na vrhu poti na Kraškem robu oz. na planoti Lačna. Tu smo člani GMD predstavili bližnje vasi in hribe, ki so vidne iz tega razgledišča; mag. Mladen Prebevšek pa je predstavil posamične vrste dreves in podrast, ki je vidna na tem delu Lačne.

S pohodom smo v strnjeni koloni nadaljevali do v

rtače (sledilo kratko pojasnilo o tem kraškem pojavu) in do roba Kraške planote, kjer je lep razgled na Smokavsko in Movraško valo in vasi in hribe Istre. Krajši postanek smo imeli na razgledišču zaradi vasi Hrastovlje in drugih vasi ter hribe, črnokalskega viadukta in Trsta. Po vrnitvi v Smokvico smo si ogledali dimnik in Bržanovo domačijo. Na smokavskem placu je Milan Stepan predstavil nekaj primerkov gob (slaba rast gliv zaradi suše) ter vsebine o glivah po učnem programu za 5. r.. Učenci so z zanimanjem poslušali razlago in imeli veliko vprašanj glede rastišč gob in o samih gobah.

Razdelili smo naše zloženke pa tudi zloženko o Zeleni učni poti in vasi Smokvica.

Pohod je minil brez nevšečnosti in v izjemno zadovoljstvo učiteljic ter učencev, kar so posebej poudarili ob slovesu.


Naše druženje je bilo zaključeno ob 11.50 uri, ko so se odpeljali proti Škofijam.


Ni komentarjev: